اِروپرس Aeropress

قبل از استفاده از اِروپرس از تمیز بودن وسیله به خصوص  محفظه فیلتر آن اطمینان حاصل کنید. توصیه می کنیم از دانه های قهوه متوسط برشته شده  استفاده کنید .البته با توجه به ذائقه خود می توانید هر نوع قهوه ای را استفاده کنید چه برشته ملایم چه برشته زیاد . برای کسب بهترین نتیجه در زمان دم کردن دانه های قهوه را آسیاب کنید و درجه آسیاب مناسب متوسط به پایین( Medium fine ) می باشد .

نسبت قهوه به آب چیزی در حدود سیزده -چهارده گرم قهوه برای دویست گرم آب می باشد . البته با توجه به نوع قهوه و درجه برشته شدن متغیر است. برای حصول نتیجه خوب به آب در حدود ۹۳ درجه سانتی گراد نیاز است برای این منظور آب را به نقطه جوش برسانید و سی ثانیه آنرا از شعله بردارید .

ابتدا فیلتر دستگاه را در کلاهک مخصوص فیلتر قرار دهید و فیلتر و کلاهک را با آب داغ آبکشی کنید. این امر به قرارگیری بهتر فیلتر داخل کلاهک کمک کرده و همچنین طعم نا مطبوع کاغذی فیلتر را از بین می برد .

دستگاه اِروپرس را مطابق شکل زیر به هم وصل کنید

aem

سپس قهوه آسیاب شده را درون آن بریزید .برای شروع  به عنوان قانون کلی دو برابر وزن قهوه آب داغ روی قهوه آسیاب شده بریزید و حدود سی ثانیه منتظر باشید به عنوان مثال برای چهارده گرم قهوه بیست و هشت گرم آب استفاده کنید .

برای حصول نتیجه بهتر از ترازو استفاده کنید تا اوزان دقیق به دست آید .

پس از اتمام سی ثانیه بوسیله قاشق و یا همزن همراه دستگاه به آرامی محتویات را هم بزنید تا محلول یکنواختی حاصل شود . سپس باقیمانده آب را به آرامی و به طور یکنواخت اضافه کنید . زمانیکه تایمر یک دقیقه و سی ثانیه را نشان داد کلاهک و فیلتر را روی دستگاه قرار داده و بچرخانید . همزمان دستگاه را وارونه کرده و روی فنجان یا ظرف مربوطه بگزارید و پیستون را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا کاملا قهوه عصاره گیری شده داخل فنجان بریزد.

سعی کنید این فرایند را به گونه ای انجام دهید که زمانیکه پیستون کاملا به انتهای استوانه رسید تایمر عدد بیشتر از دو دقیقه را نشان ندهد.

توجه داشته باشید داخل اِروپرس تنها ار آب و قهوه استفاده شود و هر افزودنی مورد نیاز (شیر- شکر….) را پس از آماده شدن به قهوه خود اضافه کنید .

آنچه شما نیاز دارید:

دستگاه اِروپرس
قهوه برشته ملایم-متوسط -تیره (ترجیحا دانه . هنگام دم کردن آسیاب شود)
آسیاب (اختیاری ولی توصیه می شود)
آب
ترازو ( اختیاری ولی توصیه می شود )
تایمر
قاشق (جهت هم زدن – از هم زن دستگاه می توان استفاده کرد)

ae2 ae3 ae4

نویسنده مطلب: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 19 =