قانون ۴M چیست؟

اسپرسو قهوه ست

ایتالیایی ها که خبرگان تهیه اسپرسو هستند برای تهیه کردن یک اسپرسوی ایده آل محقق شدن چهار شرط را لازم می دانند.
این چهار شرط به قانون ۴M معروف شده است و شامل:

۱:Miscela: ترکیب قهوه مناسب
۲:Macinazione: آسیاب
۳:Macchina: دستگاه اسپرسو
۴:Mano: مهارت اپراتور دستگاه یا باریستا

اسپرسو قهوه ست

۱- Miscela: ترکیب دانه های قهوه با یکدیگر را اصطلاحا blend کردن می گویند، معمولا برای داشتن یک اسپرسوی ایده آل دانه های خاصی با نسبت های خاصی باید باهم ترکیب شوند، هدف از اینکار داشتن فنجانی ایده آل و متعادل از نظر عطر، طعم، Crema، ته مزه و… هر دانه ای که در ترکیب به کار می رود مسئول یکی از شاخصه های فوق می باشد، و لذا اولین قدم را داشتن ترکیب مناسب از دانه ها شامل می شود.

۲- Macinacaffe، Macinazione: اشاره به آسیاب دارد. میزان آسیاب شدن قهوه باید طوری باشد که زمان عبور کامل آب از داخل قهوه و کامل شدن فنجان اسپرسو چیزی حدود ۲۵-۳۰ ثانیه باشد، همچنین برای اسپرسو آسیاب های به اصطلاح Conical (تیغه های مخروطی)  در مقابل آسیاب های به اصطلاح دیسکی و مسطح (flat) مناسب تر می باشد.

۳- Macchina: داشتن دستگاه اسپرسو مناسب برای داشتن اسپرسوی ایده آل بسیار حیاتی است، دستگاه اسپرسو باید قادر باشد که آب رابه درجه حرارت مشخص برساند و در تمام طول مدت عصاره گیری اسپرسو این درجه حرارت را تقریبا یکنواخت و بدون تغییر نگه دارد. همچنین فشاری را که دستگاه تحت آن فشار آب را از داخل پودر قهوه عبور می دهد باید مقداری ثابت و یکنواخت در هر سیکل عصاره گیری باشد، داشتن دستگاه حرفه ای به طرز چشم گیری کیفیت اسپرسوی شما راافزایش می دهد.

۴- Mano: شاید مهم ترین مرحله در داشتن یک اسپرسوی ایده آل مهارت های باریستایی باشد که تمام عوامل فوق را در کنار هم قرار دهد و به بهترین نحواز دستگاه استفاده کند، چیزی که در آشپزی اصطلاحا به آن دست آشپز می گویند، یعنی حتی با یکسان بودن تمام شرایط فوق بازهم اسپرسویی که هر باریستا تهیه می کند با باریستایی دیگر فرق دارد، تجربه و داشتن دانش باریستایی ضامن تهیه یک اسپرسو ایده آل است.

اسپرسو قهوه ست

ملاحظه می کنید که اسپرسو جزء تخصصی ترین نوشیدنی هایی می باشد که در دنیا وجود دارد، و لذا همیشه کافی شاپی را برای نوشیدن اسپرسو انتخاب کنید که احساس کنید قانون ۴M در آنجا رعایت می شود.

نویسنده مطلب: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =