قهوه و تاثیرات آن بر بدخیمی های بدن انسان

سالهاست که تحقیقات وسیعی برای یافتن  اثرات مصرف قهوه بر سلامتی انسان در تمام دنیا صورت می گیرد. با وجودیکه به قطعیت در مورد این اثرات نمی توان سخن گفت ولی برایند کلی این تحقیقات در جهت تاثیرات مثبت بر سلامتی انسان است. گرچه مصرف بیش از اندازه آن می تواند مضرات جبران نا پذیری داشته باشد . در این نوشته سعی داریم تاثیرات این نوشیدنی بر بدخیمی های بدن انسان و میزان مصرف ایمن این نوشیدنی مورد بررسی قرار دهیم.

                                                                                                ff

  • مصرف چه مقدار کافئین ایمن تلقی میشود؟

مطابق آخرین تحقیقات صورت گرفته در سال ۲۰۱۵ مقامات ایمنی غذایی اروپا در آخرین گزارش خود مبنی بر میزان ایمن مصرف کافئین اشاره شده است که میزان مصرف کل  کافئین در یک روز که از تمامی منابع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد (قهوه – چای- کاکائو-نوشابه های انرژی زا و…..) تا حد ۴۰۰ میلی گرم برای یک شخص بالغ با جثه متوسط با در نظر گرفتن عدم وجود بیماری زمینه ای بی خطر می باشد . این میزان کافئین تقریبا معادل ۳ تا ۵ فنجان ۱۸۰ سی سی قهوه ( قهوه دمی عربیکا ) می باشد.

  • مصرف قهوه و تاثیر آن بر بدخیمی های دستگاه گوارش

در بررسی دو فرا تحلیل (meta -analysis) که کشورهای اروپایی و آسیایی و آمریکای شمالی را پوشش می داد در مورد مری و معده هیچگونه شواهدی دال بر افزایش بدخیمی به دست نیامد .

در افرادی که روزانه به طور متوسط ۳ تا ۵ فنجان قهوه مصرف می کردند کاهش ریسک بدخیمی نسبت به افرادی که ۱ یا کمتر از یک فنجان به طور متوسط روزانه استفاده می کردند در ناحیه حلق و حفره دهان گزارش شده است .

در مورد کبد تحقیقات کاهش ریسک بدخیمی را تا میزان ۳۰ در صد برای مصرف کنندگان متوسط قهوه نسبت به افرادی که اصلا قهوه نمی نوشیدند نشان می دهد.نکته جالب اینکه افرادی که مبتلا به  هپاتیت مزمن ‌B و C بوده اند ریسک پیشرفت به سوی بدخیمی کاهش نشان می دهد

در مورد لوز المعده  تحقیقات در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی حاکی از افزایش ریسک بدخیمی در این عضو در مصرف کنندگان قهوه می بود ولی اعتقاد بر این است عوامل خطری که همزمان با قهوه مصرف می شود مانند الکل و سیگار می تواند این افزایش ریسک را بدنبال داشته باشد. البته این تحقیقات مربوط به گذشته می باشد و تحقیقات اخیر چنین چیزی را نشان نمی دهند. به هر حال برای این امر تحقیقات بیشتری مورد نیاز است .

  • مصرف قهوه و تاثیر آن بر بدخیمی های کلیه و مجاری ادرار

در مورد بد خیمی مثانه اثرات ضد و نقیضی تحقیقات پزشکی نشان می دهند . در دهه ۹۰ میلادی اعتقاد بر این بود که قهوه عامل خطری برای بروز بدخیمی می تواند باشد گرچه افزایش این ریسک زیاد نیست. تحقیقات گسترده تر بعد ها نشان داد که مصرف قهوه در مردان می تواند حتی کاهش ریسک بدخیمی مثانه را موجب شود . بعد ها نتایج تحقیق دیگر نشان داد در افرادی که سیگاری نبودند افزایش مختصر بدخیمی وجود دارد ! نکته جالب اینکه میزان مصرف و مدت مصرف تاثیری بر بروز یا عدم بروز بدخیمی نشان نمی داد. اعتقاد بر این است که نوع آب مصرفی برای دم کردن قهوه می تواند بر این امر تاثیر بگذارد. در این مورد مصرف آب معدنی به جای آب شیر توصیه می شود.

در مورد کلیه ها تحقیقات افزایش بدخیمی را نشان نمی دهند. و در مورد پروستات خبر خوب اینکه افزایش بدخیمی دیده نمی شود و حتی در چندین فرا تحلیل کاهش ریسک بدخیمی نیز نتیجه گیری شده است.

  • مصرف قهوه و تاثیر آن بر بدخیمی های سینه – تخمدان – رحم

    در مورد بدخیمی های سینه در بانوان افزایش ریسک بدخیمی نشان داده نشده است و در مورد بانوان که در سنین قبل یائسگی می باشند مصرف روزانه ۴ فنجان قهوه می تواند تا ۳۸ درصد بدخیمی سینه را کاهش دهد. این کاهش در افرادی که از لحاظ ابتلا به بدخیمی جزو افراد با ریسک بالا طبقه بندی می شوند ( دارای ژن BRCA1 – BRCA2) تا ۷۰ درصد نیز گزارش شده است.

در مورد تخمدان تحقیقات تاثیری بر افزایش بدخیمی نشان نمی دهند.

در مورد بدخیمی آندومتر رحم میزان مصرف قهوه می تواند تاثیر پیشگیرانه داشته باشد به گونه ای که افرادی که بالغ بر ۴ فنجان قهوه مصرف می کنند تا میزان زیادی ابتلا به بدخیمی آندومتر رحم کاهش نشان می دهد.

  • نتیجه گیری

بالغ بر ۵۰۰ مطالعه در آمریکا – اروپا – آسیا جهت ارزیابی ارتباط بین مصرف قهوه و بروز بدخیمی در بدن انسان صورت گرفته است و به طور کلی می توان نتیجه گرفت میزان متوسط مصرف قهوه افزایش بروز بدخیمی را سبب نمی شود و حتی در برخی موارد کاهش ریسک ابتلا را در پی دارد . در این زمینه مطالعات بیشتری مورد نیاز است . در این مورد مصرف روزانه حدود  ۳ تا ۵ فنجان قهوه ( با توجه به نوع آن و میزان مصرف کافئین از منابع دیگر ) متوسط در نظر گرفته می شود .

توصیه متخصصین برای کاهش ابتلا به بدخیمی :

تغییر در عادات غذایی و فعالیتهای روزانه می تواند کاهش ابتلا به بدخیمی را سبب شود . در این مورد نمودار زیر جالب توجه است.

                                                                        cancer coffee_health

این مطلب ترجمه و خلاصه ای بود از سایت Coffee and Health

نویسنده مطلب: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − بیست =