Chemex (کِمِکس)

پیشنهاد ما استفاده از کتری مخصوص ( gooseneck ) می باشد . همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید داشتن گردن باریک قدرت کنترل بیشتری برای میزان آب ریخته شده و محل ریختن آب برای استفاده کننده دارد.

%d8%a7%d8%a7

(توصیه می کنیم از دانه های قهوه  ملایم تا متوسط برشته شده  استفاده کنید .البته با توجه به ذائقه خود می توانید هر نوع قهوه ای را استفاده کنید چه برشته ملایم چه برشته زیاد . برای کسب بهترین نتیجه در زمان دم کردن دانه های قهوه را آسیاب کنید و درجه آسیاب مناسب متوسط به سمت درشت ( Medium  Coarse ) می باشد .

نسبت قهوه به آب چیزی در حدود هجده تا بیست گرم قهوه برای سیصد گرم آب می باشد . البته با توجه به نوع قهوه و درجه برشته شدن متغیر است. برای حصول نتیجه خوب به آب در حدود ۹۳ درجه سانتی گراد نیاز است برای این منظور آب را به نقطه جوش برسانید و سی ثانیه آنرا از شعله بردارید .

ابتدا فیلتر را پس از تا کردن روی کمکس  قرار دهید و فیلتررا با آب داغ آبکشی کنید. این امر به قرارگیری بهتر فیلتر داخل کمکس کمک کرده و همچنین طعم نا مطبوع کاغذی فیلتر را از بین می برد . آب جمع شده در ظرف را دور بریزید.دقت کنید فیلتر تا شده یک قسمت سه لایه و یک قسمت تک لایه دارد .قسمت سه لایه را به سمت خروجی کمکس قرار دهید

ggggg

سپس قهوه آسیاب شده را درون فیلتر بریزید .برای شروع  به عنوان قانون کلی دو برابر وزن قهوه آب داغ روی قهوه آسیاب شده بریزید و حدود سی تا چهل ثانیه منتظر باشید به عنوان مثال برای بیست گرم قهوه چهل گرم آب استفاده کنید .

برای حصول نتیجه بهتر از ترازو استفاده کنید تا اوزان دقیق به دست آید .

پس از اتمام این مرحله باقیمانده آب را به آرامی و با حرکات دوار به قهوه اضافه کنید

سعی کنید این فرایند را به گونه ای انجام دهید که زمانیکه ترازو عدد سیصد گرم را نشان میدهد   تایمر به عدد دو دقیقه و سی ثانیه رسیده باشد . سعی کنید در مقادیر کم ولی مداوم آب را بریزید. استفاده از کتری مخصوص این امر را بسیار آسان می کند.

حال اجازه دهید فرایند عصاره گیری انجام شود و قهوه عصاره گیری شده در ظرف یا لیوان جمع گردد. زمانیکه این عمل تمام شد تایمر عددی بین سه دقیقه تا سه دقیقه و سی ثانیه  را باید نشان دهد . اگر زمان شما در این بازه قرار نمی گیرد احتمالا درجه آسیاب مناسبی ندارید آنرا تنظیم کرده و دوباره امتحان کنید . اگر بیشتر از سه دقیقه و سی ثانیه  را نشان می دهد درجه آسیاب ریز است آنرا درشت تر کنید . و بر عکس

پس از اتمام این مرحله فیلتر و تفاله قهوه را برداشته دور بریزید . قهوه شما آماده است

نوع قهوه ودرجه برشتگی و میزان آسیاب و درجه حرارت آب و زمان کلی دم کردن عواملی تاثیر گذار بر طعم قهوه می باشند با تغییر دادن آنها به طعم دلخواه برسید.

آنچه شما نیاز دارید:

قهوه برشته ملایم-متوسط (ترجیحا دانه . هنگام دم کردن آسیاب شود)
Chemex ( کِمِکس ) به همراه فیلتر کاغذی مخصوص
آسیاب (اختیاری ولی توصیه می شود)
آب
ترازو ( اختیاری ولی توصیه می شود )
تایمر
کتری مخصوص ( gooseneck )

3c kk %d8%b9%d8%b9%d8%b9

نویسنده مطلب: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پنج =