Hario V60-Pour over

پیشنهاد ما استفاده از کتری مخصوص ( gooseneck ) می باشد . همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید داشتن گردن باریک قدرت کنترل بیشتری برای میزان آب ریخته شده و محل ریختن آب برای استفاده کننده دارد.

%d8%a7%d8%a7

(توصیه می کنیم از دانه های قهوه  ملایم تا متوسط برشته شده  استفاده کنید .البته با توجه به ذائقه خود می توانید هر نوع قهوه ای را استفاده کنید چه برشته ملایم چه برشته زیاد . برای کسب بهترین نتیجه در زمان دم کردن دانه های قهوه را آسیاب کنید و درجه آسیاب مناسب متوسط ( Medium  ) می باشد .

نسبت قهوه به آب چیزی در حدود هجده تا بیست گرم قهوه برای سیصد گرم آب می باشد . البته با توجه به نوع قهوه و درجه برشته شدن متغیر است. برای حصول نتیجه خوب به آب در حدود ۹۳ درجه سانتی گراد نیاز است برای این منظور آب را به نقطه جوش برسانید و سی ثانیه آنرا از شعله بردارید .

ابتدا فیلتر را پس از تا کردن ار کناره ها درون dripper قرار دهبد و dripper را روی لیوان یا ظرف مربوطه قرار دهید و فیلتررا با آب داغ آبکشی کنید. این امر به قرارگیری بهتر فیلتر داخل dripper کمک کرده و همچنین طعم نا مطبوع کاغذی فیلتر را از بین می برد . آب جمع شده در ظرف را دور بریزید.

قهوه ست

سپس قهوه آسیاب شده را درون فیلتر بریزید .برای شروع  به عنوان قانون کلی دو برابر وزن قهوه آب داغ روی قهوه آسیاب شده بریزید و حدود سی تا چهل ثانیه منتظر باشید به عنوان مثال برای بیست گرم قهوه چهل گرم آب استفاده کنید .

برای حصول نتیجه بهتر از ترازو استفاده کنید تا اوزان دقیق به دست آید .

پس از اتمام این مرحله باقیمانده آب را به آرامی و با حرکات دوار به قهوه اضافه کنید

سعی کنید این فرایند را به گونه ای انجام دهید که زمانیکه ترازو عدد سیصد گرم را نشان میدهد   تایمر به عدد دو دقیقه رسیده باشد . سعی کنید در مقادیر کم ولی مداوم آب را بریزید. استفاده از کتری مخصوص این امر را بسیار آسان می کند.

حال اجازه دهید فرایند عصاره گیری انجام شود و قهوه عصاره گیری شده در ظرف یا لیوان جمع گردد. زمانیکه این عمل تمام شد تایمز عددی بین دو دقیقه و سی ثانیه تا سه دقیقه را باید نشان دهد . اگر زمان شما در این بازه قرار نمی گیرد احتمالا درجه آسیاب مناسبی ندارید آنرا تنظیم کرده و دوباره امتحان کنید . اگر بیشتر از سه دقیقه را نشان می دهد درجه آسیاب ریز است آنرا درشت تر کنید . و بر عکس

پس از اتمام این مرحله فیلتر و تفاله قهوه را برداشته دور بریزید . قهوه شما آماده است

v63 v61 v62

نویسنده مطلب: admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =